حضرت علامه حسن زاده آملی

دروس شرح فصوص الحکم

خودتان را الهی و قرآنی بدارید که: { لا یمسُّهُ إلّا المطهّرون }

خب حالا او را بپرورانید و کتاب وجود خودتان را بخوانید و دنبال خواندن و قرائت صفحات و کلماتتان بوده باشید. این اصل، محفوظ باشد. و دنبالش کنید و إلّا بعد، مشکل می شود.

یکی از حرفهای بسیار شیرین و خوش ابن مَسکَویه در طهارة الأعراق که الآن مثلاً آن برای مثل بنده در سنّ من چقدر گدازنده و سوزاننده است، این است که   می فرماید:
شما زودتر خودتان را در همان ابتدای امر دریابید و مواظب خودتان بوده باشید و بگویید: خدایا آمدم؛ و شروع به کار کنید. وإلّا سن بالا آمده بخواهید راه بیفتید مشکل است.

بعد حرفی از زبان خودش می زند، می فرماید:

من دیر بیدار شدم. سن بالا آمد و بیدار شدم. دیر بیدار شدم. دیر تلنگر خوردم. آن منزل نخستین که یقظه هست، دیر برای من حاصل شده.

مثلاً یکوقتی می بینی خیلی سرگرم الفاظ و عبارات و مفاهیم و اینجور چیزها. خیال می کنی که این است و لیس إلّا .
و حالا اینها را، اصطلاحات را یاد گرفته بلانسبت:

پس در آمد، پوستین رنگین شده         

کایـن منم طـاووس علیـیـن شده

خیال می کند چیزی هم به چنگ آورده.

فرمود که من دیر بیدارشدم و به زحمت افتادم.

فرمود: ولو اینکه خودم را به راه انداختم و دریافتم خودم را؛ اما به زحمت.

سن بالا آمده دیگر. بنیه دیگر همراه نیست. و این بدن، مَرکب، رو به ضعف می رود؛ رو به سستی می رود؛ تحمل نمی کند؛ نمی تواند بکِشد.
نیم قرنی این معتاد شده، طبیعت ثانوی شده برای او این عادتهای کذایی اجتماع و مثلاً امور خاکی و مادی کذایی اصلاً برای او طبیعت ثانویه شده و از طبیعت به در آمدن کار آسانی نیست.

دریافت فایل صوتی :

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

موسسه خیریه سگال

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دانلود آهنگ ترس انگیز پیچیده در افکار To my 30th ایران پارس ویدیو هیچی شرکت وکیوم آسیا ایده برتر پارسیان بیایی و با ظهورت دل همه را خوشحال کنی گروه صنعتی درویش پایگاه نور313